Csontkovács Csípő / térd fájdalom:

csípő

Ebben a fejezetben a csípő, illetve a térdfájdalmak leggyakoribb okait, előre jelző tüneteit fogjuk ismertetni. Először a térdfájdalmakat vesszük sorra, majd a csípővel is foglalkozunk.

Tehát, legelőször is amit a térdről tudnunk kell, hogy az az egyik legnagyobb és legbonyolultabb működéssel rendelkező ízülete, amely a folyamatos terhelés alatt áll. A térdízület lágyabb részekkel kevésbé védett ízület mint a többi általában. Számos olyan elemet tartalmaz a térdünk, aminek sérülése, kopása és szakadása komoly problémák forrásává válhat. Ha egy felnőtt térdízületet veszünk, akkor elmondható, hogy az kb. 120-160 fokig hajlítható. A térdben található inak, szalagok és ízületi tokok közül, a sérülési gyakoriság alapján az alábbi 4 szalag a legfontosabb: a két oldalszalag, valamint a két keresztszalag.

Az idősödő szervezet és térd számára a legtöbb esetben az artrózis jelenti a legnagyobb problémát.

Ez a térdízület elfajulásos kopása, ami az ízület alaki elváltozását, felszíni pusztulásával és kopásával jár. Kiinduló oka, hogy az érintett térdízületben a porc nedvtartalma csökken, így a kellő mértékű nedv miatt (mintha a gépi súrlódó alkatrészekből az olaj elfogyna) fokozatosan lepusztul az ízület és lecsupaszítja a környező csontokat. A porchártya erre csőszerű és egyéb kinövésekkel reagálhat, amelyek később elmeszesednek, ezáltal további problémákat idézhetnek elő. A térdízületi artrózis legsúlyosabb következménye a mozgásképtelenség lehet. Fő tünete, a térdízület reggeli mozgáskorlátozottsága, amely a nap folyamán lassan oldódik.

A térd esetében gyakori és fájdalmas baleset következménye lehet a ficam. Általában egy-egy rossz mozdulatnál és sport közben szerzik az emberek. Ilyenkor gyakorlatilag a térd egyik része, a térdkalács ugrik ki a helyéről, ami látható és kézzel is tapintható. Az esetek kis részében magától helyreugrik, de gyakrabban marad ficamodott helyzetben. Az első ficamot követő térdhelyrerakás után általában 1-2 hétig gipszrögzítés válik szükségessé. Ha többször ismétlődik meg a ficam, akkor térdműtét is szükséges lehet.

Ha a csípőt vizsgáljuk meg, azt láthatjuk, hogy az esetek legnagyobb részében, a korral járó csípőízületi kopás merül fel problémaként. Ez a csípőízület kopásos megbetegedése. Tünetei lehetnek, a lágyékhajlatba, tomportájra sugárzó fájdalmak, amelyek fokozatosan jelentkeznek. Miután az ízület „bejáródik” a fájdalom csökken, a mozgás könnyebb lesz. A fájdalmas csípő kímélése jellegzetes testtartást eredményez járás közben. Az egyik legsúlyosabb kórkép ami a csípőízületi kopás esetében felmerülhet, az az ízület infekciózus gyulladása. Gyorsan kialakuló és nagyon erős fájdalom jellemzi, a legkisebb mozdulat is komoly fájdalmakkal jár. Sok esetben a csípőműtét elkerülhetetlen.